X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
هنر وگفتگو

روستای شیخ موسی

دوشنبه 24 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 08:12 ب.ظ

کشتی لو چو سال ۸۹ و مناظر روستای شیخ موسی توابع بابل از نگاه دوربین من

روستای شیخ موسی منطقه بند پی شرقی بابل با 2500ارتفاء دریا  و65کیلومتری بابل جذابترین مناظر جنگلی ،

 

  

 

با دوستم که زادگاهش شیخ موسی وداوری کشتی لوچو انجام می داد . روز 27تیر ماه راهی شیخ موسی شدیم . روز قبل مسابقه مهمان یکی از اهالی که مجریان مسابقه بود به خانه اش دعوت شدیم. مردی بسیار مهمان نواز ومهربان بود.او کمی نگران بنظر می رسید.دعا می کرد. برگزاری مسابقه آن روز هوا مساعد باشد .

صبح روز 28تیرماه1389مه فضای روستا را فرا گرفته بود .همه بطرف مسابقه با احساس وصف نشدنی حرکت می کردند. وحیاط امامزاده جای را برای کشتی لوچو آماده کرده بودند.

زن ومرد دور دورآن حلقه می زنند . وکشتی گیرهای مورد نظر خود را تشویق می کنندخیلی برای دیدن کشتی ویا برای نزری اموات به آنجا آمده اند . آن روزرا جشن مردگان هم گویند .

زیارتگاه شیخ موسی درنقطه بالای روستا باگنبدهای نقره ای دیده می شود . هربیننده رااز دور   با مسیر پرپیج از پایین چشمه یا دره به گنبدها می رساند . به یک رویا شباهت دارد .

تپه ها سبزپوشیده دام ها را  درآغوش گرفته . چوپان سراها باخانه های چوبی وحصار سنگی رباینده دلهاست .

 

 

  

 

 

 

 

جشن مردگان

  

 

28تیرماه در گاهشماری طبری مصادف است با«جشن بیس وشیش عیدماه ».طبق یک باور عامیانه ،ماجرا برمی گردد.

به زمانی که شخصیتی به نام فریدون به خونخواهی پدرش با همراهی سپاهی از مردم مازندران به مصاف ضحاک پادشاه اهریمنی میرود .وپس ازجانفشانی وکشته شدن تعدادزیادی از افرادش ، به بند کشید ه ودر قعر چاهی بیندازد .بعد از آن ماجرا ، مردم همه ساله در چنین روزی جشنی می گرفتند وسر قبر مردگانشان شمع روشن می کردند.پهلوانان هر منطقه هم به یاد این نبرد تن به تن باهم کشتی پهلوانی می گرفتند .هر چند با گذشت سال ها مراسم جشن کمرنگ شده وکیفیت برگذاری آن تغییر کرده ولی این طور که از شواهد پیداست ،روشن کردن شمع بر سر مزار اموات وغبار روبی وتمیز کردن آرامگاه ها که به «آستانه تراشی »معروف است ،همچنان مرسوم است .پخش غذا وشیرینی برای شادی روح رفتگان وبرگزاری مسابقات کشتی لوچودر چنین روزی، یاگاری است از همان زمان . البته این آخری یعنی « لوچو»آن قدر پررنگ شده که پا گرفته از قهرمانان کشتی مازندران روزگاری ازلوچوکاران وپهلوانان این بازی بوده اند . شالیزارهای سرسبز به قدری دیدنی اند که به راحتی میتوانند مارا از مقصدمان غافل کنند . لوچو درابطه تنگاتنگی با فصل کاشت وبرداشت محصول دارد .بطوری که روستاییان از اوقات فراغتی که پس از نشا ویا دروی برنج برایشان ایجاد می شود ،برای برگزاری مسابقات لوچو استفاده می کنند . 

 ادامه دارد