X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
هنر وگفتگو

تالاب میانکاله

یکشنبه 21 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 06:22 ب.ظ

 من صدای پر بلدرچین را می شناسم

رنگ پرهای شکم هوبره را می شناسم ...

خوب می دانم  سارکی می آید

کبک کی می خواند ...   ( سهراب سپهری)شبه جزیرهٔ میان‌کاله شبه جزیره‌ای است در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر، در دوازده کیلومتری شمال شهر بهشهر واقع در استان مازندران ایران. مساحت آن بیش از شصت‌وهشت هزار هکتار و ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر کمتر از سطح دریای آزاد است.


این شبه جزیره، خلیج گرگان را از دریای خزر جدا می‌کند. زمین‌های شبه جزیره بوته‌زار بلند هستند و از قدیم مرتع گاوداران بوده‌است.

در نوک خاوری این شبه جزیره روستای آشوراده قرار دارد که دارای تأسیسات شیلاتی است. آشوراده در فاصله کم و در روبروی بندر ترکمن (بندر شاه سابق) واقع شده‌است. این شبه جزیره از شمال به دریای خزر، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر جدید امیرآباد محصور است.

از روستاهای طول این شبه جزیره عبارت‌اند از: آشوراده، میان‌قلعه، قزل شمالی، قزل‌مهدی و قواسطل.

نام میان‌کاله دگرگون‌شدهٔ نام میان‌قلعه‌است.

تالاب میانکاله بخشی از این شبه جزیره‌است و در سوی باختر آشوراده قرار دارد. این تالاب اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است. در این تالاب که ۱۰۰ هزار هکتار مساحت دارد ۴۰ گونه پرنده زندگی می‌کنند.

زمین‌های آن مجموعه‌ای از شنزارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، جنگل انارستان، بوته‌های تمشک و زمین‌های پست وگره‌افتاده هستند.

حیات وحش

گونه‌های گیاهی و جانوری تالاب و شبه جزیره:

میان‌کاله از مکان‌های مناسب برای پرنده‌نگری است
حضور  در جمع اولین باشگاه پرنده نگاری ایران(طرلان)www.birdvatching.ir در کنار اکو تور دهکده سبزwww.dehkadehsabz.blogfa.com وسفرمشترک  به تالاب میان کاله – سواحل خزر وجنگلهای دشت نازبرای آموزش پرنده نگری وعکاسی از  پرندگان نایاب جهانی ودیدار نزدیک از گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت شده جنگلهای دشت ناز وتالاب بین المللی  میانکاله ولپوی زاغمرزدرروزهای پنجشنبه وجمعه 18و1389/9/19
 صورت گرفت.